Helppo tomaatti-avokadopasta

Tämä pasta on itselläni ruokalistassa melkein joka toinen viikko. Yksi suosikeistani siis tällä hetkellä. Rakastan a) avokadoja b) tomaatteja c) valkosipulia d) pastaa. Tämä ruoka on siis itselleni unelmien täyttymys. Erityistä kiitosta ruoka saa yksinkertaisista raaka-aineista ja nopeasta valmistuksesta. Tämä ruoka valmistuu samassa ajassa kuin makaronisi kypsyvät.

Ruokaan voit käyttää mitä tahansa pastalaatua. (Suosi silti täysjyvää.) Gluteenitonta ruokavaliota noudattaessasi tattaripasta on hyvä vaihtoehto. Lisäksi proteiinia annokseen saa huimasti käyttämällä nykyään jo hyvin perusmarketista saatavia papupastoja, esimerkiksi kikhernepastaa tai mustapapupastaa. Pastalaatuja vaihtelemalla saat vaihtelua ruokaan, vaikka söisit sitä joka viikko.

Herkku sopii kasvisruokavaliota tai vegaaniruokavaliota noudattaville, mutta myös sekasyöjiltä saat kiitosta tämän ruoan täyttävyydestä. Parasta kasvisruoassa on, että siitä ei tule liian ähky olo. Vaikka söisit jättiannoksen, vihannekset sulavat vatsassa liha- ja maitotuotteita helpommin, etkä kärsi samanlaisesta lamaannuksesta kuin pihviaterian jälkeen.

Reseptissä käytetään ravintohiivahiutaleita antamaan juustoisaa makua. Nyt varmaan ihmettelet, että mitä ihmettä? Ei hätää, ravintohiivahiutaleilla ei ole mitään tekemistä pullannostatushiivan kanssa. Monet vegaanit käyttävät hiutaleita ruokavaliossaan ”korvaamaan” juustoa. Itse käytän sitä erityisesti pastoissa juustoraasteen sijaan. Saatan myös ripotella sitä salaatin tai leivän päälle. Tai nykyään oikeastaan mihin tahansa suolaiseen ruokaan.. Lisää ravintohiivahiutaleet ruokaan vasta lopuksi, jotta niiden sisältämät ravintoarvot säilyvät parhaiten. Hiutaleita saa esimerkiksi Punnitse ja säästä liikkeestä, Ruohonjuuresta tai Ekolosta. Itse en ole vielä nähnyt hiutaleita perusmarkettien hyllyillä. Toivossa on hyvä elää!

Sitten tämän (omakustanteisen) myyntipuheen jälkeen reseptiin!

Valmistusaika 15-20 minuuttia

Iso annos yhdelle kaksi normaalia annosta

Pastaa ohjeen mukaan.

2 keskikokoista avokadoa

6-10 kirsikkatomaattia tai muutama iso tomaatti

yksi valkosipulinkynsi

2-3 ruokalusikallista kylmäpuristettua oliiviöljyä

1 tl merisuolaa tai ruususuolaa

mustapippuria tai pippurisekoitusta myllystä

(ravintohiivahiutaleita 2 rkl)

kurpitsansiemeniä ja persiljaa pinnalle, limepippuria tarjoiluun

Laita pasta kiehumaan paketin ohjeen mukaan.

Ota kulho, johon valmistat tuorekastikkeen. Lorota astian pohjalle oliiviöljy ja lisää mausteet. Hienonna valkosipulinkynsi joukkoon. Laita sekaan myös ravintohiivahiutaleet, mikäli käytät niitä. Sekoita. Halkaise avokadot ja ota kivi pois. Leikkaa avokadoihin veitsellä viiltoja, jotta saat noin sentin kokoisia paloja. Sitten koverra leikattu avokado pois kuorestaan ruokalusikalla. Näin avokado ei sotke käsiäsi. Lisää avokadot kulhoon. Pese tomaatit ja leikkaa ne mieleisiksi paloiksi. Lisää joukkoon.

Kun pasta on kiehunut, valuta se ja lisää kastikeainekset pastan joukkoon. Kaada lautaselle ja ripottele päälle kurpitsansiemeniä ja hienonnettua persiljaa. Rouhi päälle limepippuria. (Limepippuri käy mielestäni kaikkeen, nam!)

Nauti hymyssä suin. Jos teet ruokaa useammalle, lisää kastikeaineksia ja pastaa sen mukaan. Kastike on kuitenkin nimensä mukaisesti parasta tuoreena, vasta valmistettuna.

Hyviä pastahetkiä!

// Lotta Lahti