Ihanan raikas thai-nuudelisalaatti viikonlopun herkkuhetkiin (Äitienpäivämenu vol 2.-lounas)

Thaisalaatti - Hyvinvointivalmennus - Seinäjoki

Tiedättekö sen tunteen kun joskus tekee mieli jotain ihanan raikasta ruokaa? Sellaista josta tulee vaan ihan älyttömän hyvä mieli. Tämä salaatti on juuri sellainen. Se on saanut makupalettinsa Aasiasta, mikä tarkoittaa, että salaatti maistuu happamalta, raikkaalta ja hieman makealta samaan aikaan.

Tämä salaatti sopii hyvin kevääseen, koska siinä käytetään varhaiskaalta, joka on nyt jo hyvää ja edullista. Salaatin salaisuus on sen kastikkeessa, joten älä säikähdä kastikkeen raaka-ainelistaa. Se on ainut ”monimutkainen” osuus reseptissä. Jos et pidä jostain raaka-aineesta, esimerkiksi valkosipulista tai soijakastikkeesta jätä se pois. Mutta anna tälle reseptille mahdollisuus. Se on nimensä mukaisesti ihana!

Älä pelkää käyttää laadukasta merisuolaa tässä reseptissä. Tuoreessa raakaruuassa ei ole piilosuolaa, joten suolaa voit käyttää maustamiseen huoletta. Suola antaa salaatille luonnetta ja irrottaa vihanneksista nestettä, joka tekee salaatista mehukasta. Huom. muista, että soijakastike on myös suolaista ja tietenkin suolaa on helpompi aina lisätä kuin ottaa pois! Tärkeintä on balanssi suolaisen, makean, kirpeän, tulisen ja raikkaan välillä. 🙂

Joten nyt, kun mietit mitä söisit viikonloppuna, miten olisi tämä salaatti? Viikonlopun ruokia ostaessasi muistat ostaa (tai tarkista että kaapistasi löytyy valmiina) varhaiskaalta, täysjyväriisinuudeleita, valkosipulia, kurkkua, porkkanaa, retiisiä, chiliä, oliiviöljyä, hunajaa, soijakastiketta, limeä, avokadoa, cashewpähkinöitä, (seesamiöljyä ja inkivääritahnaa), merisuolaa ja lisukkeeksi tofua, luomu kananmunia tai jokiravun pyrstöjä.

PSST. Tämä salaatti voi maistua myös äideille osana äitienpäivälounasta. <3 (Ainakin allekirjoittaneelle äidille)

Valmistusaika 30-45 minuuttia

Annokset 4

Ainekset

Kastike

4 valkosipulinkynttä

kolme ruokalusikallista soijakastiketta

puoli desiä oliiviöljyä (käytä laadukasta kylmäpuristettua!)

1-2 limen mehu puristettuna

1 tuore chili (ilman siemeniä) tai teelusikallinen kuivattua

1 rkl hunajaa

merisuolaa myllystä

(puoli tl seesamiöljyä ja pieni nokare tuoretta raastettua inkivääriä tai inkivääritahnaa)

Salaatti

1 varhaiskaali

Neljä levyä täysjyväriisinuudeleita

4 porkkanaa

1 kurkku

2 avokadoa

2 dl cashewpähkinöitä

pussi retiisejä

Lisäksi

Paistettua tofua, kananmunaa tai jokiravunpyrstöjä

Valmistus

Tee ensin kastike. Pilko valkosipuli pieneksi ja raasta keskisormen pään kokoinen inkivääripala isoon kulhoon (tai käytä tahnaa). Lisää joukkoon öljy(t), soijakastike, limenmehu, hunaja, suola ja chili. Sekoita hyvin. Maistele. Kastikkeen pitäisi olla valkosipulista, makeantulista ja kirpeää. Säädä makeutta ja suolaisuutta oman makusi mukaan suolalla ja hunajalla. Jätä kastike kulhoon odottamaan salaattiaineksia.

Keitä nuudeleita noin minuutti, valuta ja huuhtele kylmällä vedellä, jotta kypsyminen pysähtyy.

Leikkaa varhaiskaali ohuiksi suikaleiksi ja heitä kastikkeen joukkoon. Pese kurkku ja pilko se suikaleiksi tai tikuiksi ja heitä sekaan. Tee kuoritusta porkkanasta pitkiä suikaleita (tai leikkaa veitsellä tikuiksi) kuorimaveitsellä salaatin joukkoon. Pese retiisit ja pilko ne haluamallasi tavalla. Sekoita nuudelit salaatin joukkoon. Rouhi päälle hieman suolaa. Sekoita. Anna maustua 10 min.

Paista haluamasi lisukkeet pannulla rapeaksi ja herkulliseksi. (Jos käytät ravunpyrstöjä varo, että et ylikypsennä) Annostele salaatti ja lado päälle cashewpähkinöitä, avokadoa ja valitsemaasi lisuketta. Tarjoa tuoreiden limelohkojen ja merisuolan kanssa!

Raikkaita ja rakkaita salaattihetkiä!

Lotta Lahti <3