Kermainen sieni-pinaattipastakastike

Hyvinvointivalmennus - Seinäjoki - Kasvisruokaresepti

Tässä on yksi kasvisruokien aateliyksilöistä. Kermainen, täyteläinen, kevyt ja helppo valmistaa. Pidän metsäsienten mausta, joten käytin tähänkin puolet metsäsieniä. Jos sinulla ei ole metsäsieniä tai et pidä niistä, voit korvata ne herkkusienillä tai vaikka siitakesienillä. Omasta mielestäni metsäsienet, kuten kantarellit ja suppilovahverot kuitenkin antavat ruualle syvää makua, jota on mausteilla vaikea saada aikaiseksi.

Kokeile arkiruokana tai viikonlopun fiilistelyihin! Tämä kelpaa myös lihansyöjälle. Vinkki! Tee annoksesta vegaaninen käyttämällä voin sijaan oliiviöljyä.

Resepti

Valmistusaika noin 25 min

4 Annosta

Ainekset

1 punasipuli

2 valkosipulinkynttä

Rasiallinen ruskeita suomalaisia herkkusieniä

luomuvoita tai oliiviöljyä paistamiseen (tai näiden sekoitusta)

2 dl metsäsieniä, kuten kantarelleja tai suppilovahveroita pakkasesta

200 grammaa tuoretta pinaattia

2 dl kaurakermaa

1 tl luomu kasvisliemijauhetta

mustapippuria myllystä pari rouhaisua

(ripaus yrttisuolaa ja 2 rkl ravintohiivahiutaleita)

persiljaa koristeluun

Ota pakasteessa olevat sienet hyvissä ajoin sulamaan tai sulata se varovasti mikrossa. Pese herkkusienet ja pinaatti huolellisesti. Pilko punasipuli ja valkosipuli sekä herkkusienet valmiiksi. Laita sulaneet metsäsienet kuivalle kuumalle pannulle ja anna niistä irtoavan nesteen haihtua. Kun neste on haihtunut lisää pannulle 2 rkl luomuvoita sekä pilkotut sipulit ja herkkusienet. Pilko pinaatteja vähän ja lisää pannulle. Sekoittele koko ajan, että seos ei pala. Lisää mausteet. Sekoittele viisi minuuttia, kunnes pinaatitkin ovat pehmenneet. Lisää kerma ja laita liesi pois päältä. Maista ja lisää yrttisuolaa ja ravintohiivahiutaleita jos haluat. Pilko hieman persiljaa pinnalle. Sekoita ja anna hautua sen aikaa kun keität pastan.

Tarjoile ja nauti rakkaimpiesi kanssa!

Lotta Lahti <3

Kasvisruoka - Vegaaaniruoka
Nauti pastakastike esimerkiksi gluteenittomien perinteisten makaronien kanssa!