Kermainen suppilovahvero-pasta

Teinpähän taas aikamoisen hyvää pastaa tässä yksi päivä. Ja se valmistui helposti. Saatiin mummolta syksyllä iso läjä suppilovahveroita ja olen laittanut niitä aina vähän mihinkin ruokaan. Tällä kertaa teki mieli kermaista pastaa, joten sulatin pussillisen sieniä pastakastikkeeseen. Ja voi että, siitä tuli hyvää.

Olen paasannut tästä ennenkin, mutta paasaan taas. Nimittäin metsäsieten hienoudesta. Metsäsienet on siitä niin hyviä, että ne tuo ruokaan helposti makua ilman, että tarvitsee miettiä mausteita sen enempää. Mutta yksi joka tykkää sieniruuista on timjami! Suosittelen ehdottomasti yhdistämään nämä makupariksi, se vaan toimii.

Lisäksi suppilovahverot sisältää D-vitamiinia. Kyllä, aivan oikein. D-vitamiinia ja paljon proteiinia! Finelin mukaan 100 grammaa suppilovahveroita sisältää jopa 37 % proteiinia, rasvaa 31 % ja kuitua 26 %. Mutta energiaa vain 24 kcal. Ravintoarvojenkin puolesta aika passeli raaka-aine siis.

Tämä pasta on tehty papupastaan, joka kypsyy kolmessa minuutissa. Eli siis hyvää pikaruokaa taas. Kastikkeen tekoonkaan ei kulunut kuin 20 minuuttia. Koko ruoka on siis lautasella 25 minuutissa. Hyvä arkiruoka-check!

Resepti on gluteeniton (käytä gluteenitonta kaurakermaa), maidoton ja vegaaninen. Mutta siis miun pointti ei ole se, että kaikkien tulee syödä gluteenitonta, maidotonta, hajutonta, mautonta ja väritöntä ruokaa VAAN se, että myös vegaaninen ja gluteeniton ruoka voi olla tosi hyvää! Ja vielä ihan yhtä helppoa tehdä kun jauhelihakeitto. 🙂

Psst, tsekkaa myös tämä resepti Sieni-pinaattipastakastike

KERMAINEN SUPPILOVAHVERO-PASTA

Annokset 2

Valmistusaika 25-30 minuuttia

Ainekset

2-3 dl suppilovahveroita

5 tuoretta herkkusientä

50-100 g lehtikaalia pakasteesta (kyllä sitä saa nykyään pakastealtaasta, jej! tai tuoreeltaan 1-2 lehteä, keskiruoti pois)

1 punasipuli

2 dl kaurakermaa

1 tl kuivattua persiljaa

1 tl kuivattua timjamia

1 tl suolaa

0,5 tl valkosipulijauhetta

2 rkl extraneitsytoliiviöljyä

+ 100 g (kuivapaino) papupastaa – itse käytin luomu fettuccinea, joka on tehty vihreistä soijapavuista

Valmistus

Pilko sipuli ja herkkusienet. Laita sulaneet suppilovahverot kuumalle pannulle ja paista kunnes neste on haihtunut. Sulata sillä aikaa lehtikaali varovasti mikrossa.

Kun neste on haihtunut laita lämpöä miedommalle ja lisää pannulle 2 rkl extraneitsytoliiviöljyä, sipulit ja herkkusienet. Paista sekoitellen 5 minuuttia. Lisää mausteet ja sulanut lehtikaali. Sekoita. Paista välillä sekoitellen vielä 10 minuuttia.

Laita tässä välissä vesi kiehumaan suureen kattilaan. Keitä pasta paketin ohjeen mukaan. (Jos teet ruokaa isommalle porukalle, keitä pastaa enemmän ja laita kastikkeeseen tuplamäärä kermaa ja lehtikaalia)

Lisää lopuksi kerma, sekoita ja laita hella pois päältä. Jätä kastike odottamaan pastan kypsymistä. Kun pasta on valmis sekoita kastike pastan joukkoon kattilaan. Tarjoa pastan kanssa tuoretta timjamia!

hyvinvointiblogi - elämäntapamuutos - lapsiperhe

Lotta