Pääsiäisen vihersmoothie ja ylistys omalle äidille

Hyvinvointivalmennus - Seinäjoki

Pääsiäinen. Mikä ihana tilaisuus ottaa rennosti (varsinkin jos olet lomalla) ja viettää aikaa perheen ja ystävien kanssa. Ah, perhe ja ystävät on vaan niin <3

Vietän pääsiäisen oman perheeni kanssa kotiseudulla Savonlinnassa. Tänä aamuna oma äitini (joka on kyllä ihanin ever) ensinnäkin heräsi lasteni kanssa aikaisin. Tämä tarkoitti, että itse sain nukkua myöhään. Ja toiseksi teki minulle aivan törkyisen ihanaa vihersmoothieta. Äidit on parhaita.

Tämä smoothie maistuu yhtä aikaa raikkaalle mutta myös täyteläiselle. Se maistuu superterveelliselle, mutta ei siis huonossa mielessä. Ei kikkailuja vaan muutama raaka-aine ja ripaus rakkautta päälle.

RESEPTI

Annokset 2

Valmistusaika 5 min

Ainekset

1 kypsä mango

1 kypsä luomubanaani

1 kypsä avokado

Puntti tuoretta minttua

1-2 dl vettä

Valmistus

Kuori ja pilko hedelmät kulhoon tai blenderiin. Revi joukkoon minttu ja kaada päälle vesi. Laita vettä sen mukaan miten juoksevaa smoothiesta haluat. Sekoita joko sauvasekoittimella kulhossa tai surauta blenderissä. Kaada lasiin, hymyile ja hengitä syvään. Voit nauttia!

Ihanaa pääsiäistä kaikille!

// Lotta Lahti